Soft2Secure

YeaDesktop virüsü nasıl silinir

YeaDesktop virüsü nasıl silinir

YeaDesktop uygulamasının yaratıcıları, kullanıcıları hizmetlerinin daha iyi bir web araması deneyimi isteyenler için mükemmel bir hizmet olduğuna ikna etmeye çalışsalar da, bu söylemlerin hepsi aldatıcıdır. Bu dolandırıcı tarayıcı eklentisi, hem kullanıcı için sıkıntı yaratır hem de kullanıcının gizliliğine karşı bir tehdit oluşturur. Özel çevrimiçi ayarları varsayılan olarak farklı kaynaklardan seçilse dahi, virüs bulaşan kullanıcı internette gezinirken, sürekli olarak YeaDesktop.com adresine girmeye zorlanır.

YeaDesktop virüsü nedir?

YeaDesktop, aynı zamanda YeaDesktop 1.0.0.1 Onay Kodu olarak da bilinir, mağdur kişilerin kendi istekleri dışında web trafiğini sürekli olarak YeaDesktop.com adresine ileten ve sürekli reklam içeren sinir bozucu popup pencereleri açan kötücül bir yazılımdır. Bu virüsün yaratıcıları muhtemelen kullanıcı onayının ne olduğundan bihaberlerdir – uygulamayı tarayıcı ayarlarının değiştirilmesini onay almaksızın gerçekleştirmek üzere programlamışlardır. Bu çöp uygulamanın kod kaynağı tarayıcılar arası bir eklentidir ve işlem adı YeaDesktop.exe olarak geçmektedir. Google Chrome, Mozilla Firefox ve Internet Explorer gibi en popüler tarayıcılar üzerinde çalışmaktadır. Daha önce bahsettiğimiz YeaDesktop.com adlı siteyi arama motoru, ana sayfa ve yeni sekme sayfası olarak belirler.

YeaDesktop.com

Hedef kullanıcıların çevrimiçi aktivitelerinin engellenmesi ileri seviyeye ulaşır. Ne zaman tercih ettikleri tarayıcıyı açsalar, YeaDesktop.com sayfası ana sayfa olarak karşılarına çıkar. Aynı sorun rutin bir şekilde URL alanında arama yapıldığında ve mevcut tarayıcı penceresinde yeni sekme açıldığında kendini tekrarlar. Daha da fazlası, yazılım kısayol bağlantılarına da etki eder. Bu şu demektir, ne zaman kullanıcı herhangi bir kısayola tıkladığında, söz konusu yazılım varsayılan tarayıcı ile ana sayfada zararlı yazılımın bilinen sayfası ile birlikte açılır. Üstelik, bu e-hizmet, zarar gören bilgisayarda internet kullanımını olumsuz etkiler ve sistem alanında popup reklamları gösterir.

YeaDesktop Verification Code

Bilgisayardan YeaDesktop reklam yazılımını kaldırmak oldukça meşakkatli bir işlemdir. Çoğu kişi Kontrol Panelinde yer alan program ekle kaldır eklentisini dener. Fakat programları yükleme tarihine göre sıralama yapıldığında, Çince isme sahip garip bir girdi görünmektedir ve versiyon numarası olarak 1.0.0.1 yer almaktadır. Daha sonra gerçekleşecek olanların yanında bu hiçbir şeydir. Mağdur kişi silme seçeneğini seçtiğinde, Onay kodu veya YeaDesktop Onay Kodu ile karşılaşacaklardır. Karşılarına Çince CAPTCHA karakterleri çıkacaktır. Bu tabii ki tamamlanması oldukça zor bir işlemdir.

Bu sırada, virüs sistem içerisinde kendini bilgisayarın her açılışında yeniden başlatacak bir girdi oluşturmuştur. Hazır bahsi geçmişken, YeaDesktop bilgisayarlara siber suçluların her zaman favorisi olan grup eklentisi şeklinde bulaşır. Yükleme sihirbazı genelde ücretsiz ve zararsız bir yazılım olarak görünür. İlave girdiler varsayılan yükleme modunda bilgisayara yüklenir. Bu sebeple herkes çevrimiçi güvenliği ciddiye almalı ve özellikle ücretsiz yazılımlar yüklenirken istenmeyen “özel tekliflerden” uzak durmalıdır. YeaDesktop virüsünden kurtulmak için özel olarak tasarlanmış reklam yazılımı silme prosedürünü kullanmak tavsiye edilir.

YeaDesktop virüsü otomatik kaldırılması

YeaDesktop.com virüsünün imhası, güvenilir bir güvenlik yazılımıyla etkin bir biçimde gerçekleştirilebilir. Otomatik temizleme tekniğine bağlı kalmak, bulaşmış tüm bileşenlerin sisteminizden tamamen silindiğini garanti altına alır.

1. Tavsiye edilen güvenlik hizmetlerini indirin ve Start Computer Scan seçeneğini seçerek bilgisayarınızı zararlı objelere karşı tarayın.

YeaDesktop.com kaldırıcıyı indir

2. Bu tarama, tepit edilen öğelerin bir listesi ile önünüze gelecektir. Sisteminizden virüsü ve bağlantılı nesneleri bilgisayarınızdan kaldırmak için Fix Threats seçeneğine tıklayın. Temizliğin bu fazını tamamlamak büyük bir ihtimalle vebanın kökünü tamamen kazıma ile sonuçlanacaktır. Şimdi ise daha büyük bir meydan okuma ile karşı karşıyasınız – verilerinizi geri getirmeyi deneyin.

YeaDesktop reklam yazılımı programını Denetim Masası’nı kullanarak kaldırın

 • Denetim Masası’nı açın. Windows XP / Windows 8’de Program Ekle Kaldır’a gidin. Eğer işletim sisteminiz Windows Vista / Windows 7 / Windows 10 ise, Program Kaldır’ı seçin
 • Listeyi inceleyin ve YeaDesktop veya şüpheli görünen diğer programların yerlerini tespit edin. Davetsiz misafirin tespit edilmesi durumda kaldırılması için Değiştir/Kaldır seçeneğine tıklayınd

Etkilenmiş tarayıcının sıfırlanmasıyla YeaDesktop.com hijacker kaldırılması

Lütfen bu yöntemin etkili olduğu kadar, tarayıcınızı varsayılan ayarlara sıfırlama prosedürünün kişisel şifreler, yer işaretleri, tarama geçmişi, çerezler vb. gibi kişiselleştirilmiş ayarların kaybına yol açacağını da göz önünde bulundurun. Sonuçlarından emin değilseniz, yöntemin bariz etkinliğine rağmen, bu makalenin daha önceki bölümlerden birinde açıklanmış olan otomatik temizleme yöntemini takip etmeniz tavsiye edilmektedir.

Mozilla Firefox Sıfırlama

 • Yardım menüsüne tıklayın ve listeden Sorun Giderme Bilgileri’ni seçin veya URL alanına about:support yazın
 • Sorun Giderme Bilgileri ekranında, Firefox tarayıcınızı hizlandırın seçeneğine tıklayın ve diğer diyalogda prosedürü onaylayın

Internet Explorer Sıfırlama

 • IE’da, Araçlara gidin ve listeden Internet Seçenekleri seçin
 • Gelişmiş sekmesine basın ve Sıfırla seçeneğine tıklayın
 • IE Internet Explorer Ayarları Sıfırlama kutusunu görüntüleyecektir ve burada Kişisel ayarları sil kutusuna tik koyarak aşağıdaki Sıfırla butonuna tıklamalısınız

Google Chrome Sıfırlama

 • Chrome menü ikonuna tıklayın ve Ayarlar seçin
 • Gelişmiş ayarları göster seçeneğini bulun ve tıklayın
 • Şimdi aşağıda bulunan Ayarları sıfırlayın butonuna tıklamanız gerekmektedir
 • Chrome, ilerlemeniz halinde kaybolacak veri tiplerini listeleyen bir onay diyalog kutusu görüntüleyecektir. Mesajı dikkatlice okuyun ve eminseniz Sıfırla butonuna tıklayın

YeaDesktop virüsünün tamamen silinip silinmediğini doğrulayın

Kesinlik aşkına, bu reklam yazılımına ait Windows Registery ve diğer işletim sistemi konumlarında hiçbir zararlı kalıntının kalmadığından emin olmak için, otomatik güvenlik yazlımı ile tekrar tekrar taramalar gerçekleştirmeni tavsiye edilmektedir.

YeaDesktop virüs Tarayıcısı ve Temizleyicisini İndir