Soft2Secure

Chrome, Firefox ve IE’dan Launchpage.org virüsünü kaldirma

Chrome, Firefox ve IE’dan Launchpage.org virüsünü kaldirma

Neredeyse normal ürünler gibi, Internet trafiği de günümüzde alım satıma tabi olan bir metadır. Online pazarlama, çeşitli tacirlerin ve diğer çıkar sahibi tarafların başarısına katkıda bulunan harika bir şey olsa da, ne yazık ki karanlık bir yüzü mevcuttur. Launchpage.org malvertising dalgasının ardında bulunan bazı siber dolandırıcılar, bilgisayar kullanıcılarının gezinti tecrübesi pahasına para kazanmak için trafiği durdurmakla meşgul oldular.

Launchpage.org nedir?

Görünüşü bakımından Launchpage.org, ortalama bir arama sağlayıcısının yakın bir kopyası gibi görünür. Gömülü bir arama çubuğunun yanı sıra Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi popüler sosyal ağların ikonlarını, video izleme ve e-alışveriş servislerini içerisinde barındırır. Pencerenin üst kısmı, yukarıda belirtilen kaynakların bazılarının çoğaltılabilen tıklanabilir butonlarına ek olarak Gmail ve görsel arama ile doludur. Genel olarak site ilk bakışta mükemmel şekilde normal bir izlenim yaratır. Bununla birlikte, insanların bunu ziyaret şekli, olağan web gezintisi rutini ile uzaktan yakından alakalı değildir. Launchpage.org kendisini otomatik olarak varsayılan açılış sayfası, yeni sekme ve arama motoru olarak ayarlar. Dahası, kurbanlardan bu keskin değişikliği gerçekleştirmeleri konusunda hiçbir yetki talebinde bulunmaz.

Launchpage.org

Google Chrome’da yeni sekme sayfasına benzemekle birlikte, söz konusu web sitesi aslında çetrefilli bir malvertising zincirinin bir halkasıdır. Bu operasyon aynı zamanda, kullanıcının iznini almadan Chrome, Firefox ve Internet Explorer’daki çevrimiçi tercihleri değiştirecek kadar yüksek ayrıcalıklar elde eden hileli bir tarayıcı eklentisi veya uzantısını da içermektedir. Bu işleyici program, kritik ayarların kontrolünü ele alarak, kullanıcının tarayıcıyı her açışında, aynı pencerede her yeni bir sekme açışında veya her yeni bir rastgele kelime veya URL aramayı deneyişinde, trafiği Launchpage.org üzerine yönlendirir. Kurbanın manuel olarak doğru İnternet tercihlerini kaç kez girdiği fark etmeksizin, bir sonraki tarayıcı açılışında etkin olacak şekilde, hyjacker kendi ayarlarını yeniden uygulayacaktır. İlginç bir şekilde, uygulanan sayfanın içine yerleştirilen arama kutusu aracılığıyla bir şey arandığında, kullanıcılar Google.com’a yönlendirilmektedir. Bu durum, söz konusu kötü amaçlı servisin arkasında gerçek bir veri arama motoru veya algoritmasının bulunmadığını ortaya koymaktadır. Aslında bu, elde edilen kullanıcı hitlerini etik dışı bir şekilde paraya dönüştüren bir değersiz bir aracıdır.

Launchpage.org reklam yazılımı, paketleme adı verilen eski usul bir teknikle, bilgisayarlara sızar. Bu düzen aslında kendi başına iyidir, ücretsiz yazılım yayıncılarının kendi ürünlerinin yanı sıra diğer uygulamaları da yayarak hayatlarını kazanmalarına imkan verir. Bununla birlikte, siber suçlular, kendi yozlaşmış yazılımları bu bileşen yükleme istemcilerine eleyerek bu rutinden yararlanabilirler. Bu nedenle, yeni bir ortam yürütücüsü, film indirici veya benzeri bir program yüklediğinizde, varsayılan kurulum iş akışına ekstra bir şeylerin dahil olup olmadığına dikkat edin. Eğer Launchpage.org bulaştıysa, aşağıdaki reklam yazılımı kaldırma prosedürünü uygulayın. Potansiyel istenmeyen yazılımı kaldırmanızın ardından, istediğiniz edilen tarayıcı tercihlerini belirleyin ve günlük hayatınıza devam edin.

Launchpage.org virüsü otomatik kaldırılması

Launchpage.org virüsünün imhası, güvenilir bir güvenlik yazılımıyla etkin bir biçimde gerçekleştirilebilir. Otomatik temizleme tekniğine bağlı kalmak, bulaşmış tüm bileşenlerin sisteminizden tamamen silindiğini garanti altına alır.

1. Tavsiye edilen güvenlik hizmetlerini indirin ve Start Computer Scan seçeneğini seçerek bilgisayarınızı zararlı objelere karşı tarayın.

Launchpage.org kaldırıcıyı indir

2. Bu tarama, tepit edilen öğelerin bir listesi ile önünüze gelecektir. Sisteminizden virüsü ve bağlantılı nesneleri bilgisayarınızdan kaldırmak için Fix Threats seçeneğine tıklayın. Temizliğin bu fazını tamamlamak büyük bir ihtimalle vebanın kökünü tamamen kazıma ile sonuçlanacaktır. Şimdi ise daha büyük bir meydan okuma ile karşı karşıyasınız – verilerinizi geri getirmeyi deneyin.

Launchpage.org reklam yazılımı programını Denetim Masası’nı kullanarak kaldırın

 • Denetim Masası’nı açın. Windows XP / Windows 8’de Program Ekle Kaldır’a gidin. Eğer işletim sisteminiz Windows Vista / Windows 7 / Windows 10 ise, Program Kaldır’ı seçin
 • Listeyi inceleyin ve Launchpage veya şüpheli görünen diğer programların yerlerini tespit edin. Davetsiz misafirin tespit edilmesi durumda kaldırılması için Değiştir/Kaldır seçeneğine tıklayınd

Etkilenmiş tarayıcının sıfırlanmasıyla Launchpage.org hijacker kaldırılması

Lütfen bu yöntemin etkili olduğu kadar, tarayıcınızı varsayılan ayarlara sıfırlama prosedürünün kişisel şifreler, yer işaretleri, tarama geçmişi, çerezler vb. gibi kişiselleştirilmiş ayarların kaybına yol açacağını da göz önünde bulundurun. Sonuçlarından emin değilseniz, yöntemin bariz etkinliğine rağmen, bu makalenin daha önceki bölümlerden birinde açıklanmış olan otomatik temizleme yöntemini takip etmeniz tavsiye edilmektedir.

Mozilla Firefox Sıfırlama

 • Yardım menüsüne tıklayın ve listeden Sorun Giderme Bilgileri’ni seçin veya URL alanına about:support yazın
 • Sorun Giderme Bilgileri ekranında, Firefox tarayıcınızı hizlandırın seçeneğine tıklayın ve diğer diyalogda prosedürü onaylayın

Internet Explorer Sıfırlama

 • IE’da, Araçlara gidin ve listeden Internet Seçenekleri seçin
 • Gelişmiş sekmesine basın ve Sıfırla seçeneğine tıklayın
 • IE Internet Explorer Ayarları Sıfırlama kutusunu görüntüleyecektir ve burada Kişisel ayarları sil kutusuna tik koyarak aşağıdaki Sıfırla butonuna tıklamalısınız

Google Chrome Sıfırlama

 • Chrome menü ikonuna tıklayın ve Ayarlar seçin
 • Gelişmiş ayarları göster seçeneğini bulun ve tıklayın
 • Şimdi aşağıda bulunan Ayarları sıfırlayın butonuna tıklamanız gerekmektedir
 • Chrome, ilerlemeniz halinde kaybolacak veri tiplerini listeleyen bir onay diyalog kutusu görüntüleyecektir. Mesajı dikkatlice okuyun ve eminseniz Sıfırla butonuna tıklayın

Launchpage.org virüsünün tamamen silinip silinmediğini doğrulayın

Kesinlik aşkına, bu reklam yazılımına ait Windows Registery ve diğer işletim sistemi konumlarında hiçbir zararlı kalıntının kalmadığından emin olmak için, otomatik güvenlik yazlımı ile tekrar tekrar taramalar gerçekleştirmeni tavsiye edilmektedir.

Launchpage.org virüs Tarayıcısı ve Temizleyicisini İndir