Soft2Secure

Executioner (Cellat) Fidye Yazılımı Sifre_Coz_Talimat.html Dosyası Silme

Executioner (Cellat) Fidye Yazılımı Sifre_Coz_Talimat.html Dosyası Silme

Executioner (Cellat) fidye yazılımı MalwareHunterTeam güvenlik araştırmacıları tarafından yakın zamanda keşfedilen kripto virüslerden biridir. Cellat fidye yazılımı kullanıcı verilerini şifreler ve şifrelenen dosyalara altı adet rastgele karakter ekler. Kripto virüs aynı zamanda mağdur kişinin bilgisayar duvar kağıdını değiştirir ve Sifre_Coz_Talimat.html olarak adlandırılan bir HTML sayfası şifrelenen dosyalara yerleştirilir. Bu yazı fidye yazılımını silmenize yardımcı olmak tasarlanmıştır ve şifrelenen dosyaları kurtarmanızı amaçlamaktadır.

Cellat kripto virüsü yaratıcıları tarafından kullanılabilecek başka yöntemler de bulunmaktadır. Zararlı girdilerini online olarak yayabilen taşıyıcı dosya kullanılabilmektedirler. Fidye yazılım bu taşıyıcı dosyayı sosyal medya siteleri ve dosya paylaşım hizmetleri aracılığıyla yayabilmektedir. Fidye yazılımının ve zararlı yazılımların bir diğer popüler yayılma yöntemi ise zararlı programlar içeren ücretsiz yazılım paketleridir.

Executioner masaüstü duvar kağıdı

Bu tür bulaşmalardan sakınmak için Web üzerinden indirilen dosyalara ve bilinmeyen veya şüpheli adreslerden gelen epostalara karşı çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Cellat fidye yazılımı şifreleme algoritması hakkında hali hazırda fazla bilgi bulunmamaktadır. Birçok fidye yazılım virüsünün ne kadar gelişmiş olduğu göz önüne alındığında, Cellat virüsü yaratıcılarının siber suçluların sağladığı şifre çözme anahtarı olmadan çözülmesi neredeyse imkansız bir şifreleme mekanizmasına sahip olduğu kuvvetle muhtemeldir.

Sifre_Coz_Talimat.html

Eğer bilgisayarınıza Cellat fidye yazılımı bulaştıysa ve bunu sisteminizden manuel olarak kaldırmak istiyorsanız, fidye yazılımı ve zararlı yazılımları silme konusunda az daha olsa deneyim sahibi olmanız gerekmektedir. Yine de, diğer bilgisayarlara bulaşmasını engellemek için fidye yazılımdan acilen kurtulmanız gerekmektedir. Cihazınızdan Cellat fidye yazılımını tamamen silmek için aşağıda hizmetinize sunduğumuz silme talimatlarına tüm dikkatinizi verin.

Executioner (Cellat) virüsü otomatik kaldırma

Bu fidye yazılımının yok edilmesi güvenilir bir yazılımla gerçekleştirilebilmektedir. Otomatik temizleme tekniğine bağlı kalmak, zararlı bileşenlerin sisteminizden tamamen atıldığından emin olmanızı sağlar.

1. Tavsiye edilen güvenlik aracını indirin ve Start Computer Scan seçeneğini seçerek bilgisayarınızı zararlı yazılımlar için kontrol edin.

Executioner (Cellat) temizleyiciyi indir

2. Tarama birkaç maddenin olduğu bir liste çıkaracaktır. Virüsü ve ilgili bulaşıcıları sisteminizden silmek için Fix Threats seçeneğine tıklayın. Temizleme prosesinin bu bölümünü tamamlamak zararlı bulaşıcıları tamamen temizleyecektir. Şimdi daha büyük bir zorluk var karşınızda – verilerinizi geri almak.

Executioner fidye yazılımı tarafından şifrelenen dosyaları kurtarma metotları

Geçici Çözüm 1: Dosya kurtarma yazılımı kullanın

Executioner virüsünün dosyalarınızı kopyalayıp şifrelediğini bilmek oldukça önemlidir. Bu arada orijinal dosyalar silinmektedir. Bu uygulamalar silinen verileri kurtarmaya yaramaktadır. Bu işlem için Data Recovery Pro gibi araçları kullanabilirsiniz. Fidye yazılımının son versiyonu farklı komutlarla kesin silme işlemi yapma eğilimindedir, fakat yine de bu metot denemeye değerdir.

ParetoLogic Data Recovery’i İndir

Data Recovery Pro

Geçici Çözüm 2: Yedeklemeden faydalanın

İlk ve en önemli şey olarak, bu yöntem silinen dosyaları kurtarmak için en iyi yoldur. Fakat sadece makinenizdeki bilgileri yedeklemişseniz işe yaramaktadır. Eğer öyleyse, bu sağduyulu davranışınızın faydalarını görebilirsiniz.

Geçici Çözüm 3: Gölge Hacim Kopyalarını Kullanın

Belki daha önce hiç duymamış olabilirsiniz, işletim sisteminiz Sistem Geri Yükleme bilgisayarınızda aktif olduğu sürece her dosyanın Gölge Hacim Kopyasını oluşturmaktadır. Geri yükleme noktaları farklı zamanlarda ve hatta bir dosya oluşturulduğu anda yaratılmaktadır. Bu yöntemin dosyalarınızın son halini kurtarma garantisi vermediğini dikkate alın. Yine de denemeye değer bir yöntemdir. Bu iş akışı iki şekilde gerçekleştirilebilir: manuel olarak veya otomatik çözüm ile. Öncelikle manuel sürece bir göz atalım.

  • Önceki Sürümleri Kullan özelliği

    Windows İşletim Sistemi dosyaların bir önceki sürümüne alınması için yerleşik bir seçenek sunar. Bir dosya veya klasöre sağ tuşla tıklayın ve Özellikler’i seçerek Önceki Sürümler sekmesine tıklayın. Sürüm alanında dosyanın/klasörün ilgili zaman ve tarih göstergelerine göre yedeklenmiş kopyalarının bir listesini bulacaksınız. En son girdiyi seçin ve eğer objeyi geri yükleyebileceğiniz konumu seçmek istiyorsanız Kopyala butonuna tıklayın. Eğer Geri Yükle butonuna tıklarsanız obje orijinal konumuna geri yüklenecektir.
    Önceki Sürümler

  • ShadowExplorer aracını kullanın

    Bu iş akışı, dosya ve klasörlerin önceki sürümlerini elle geri getirmek yerine otomatik bir yöntemle geri getirmeye imkan tanır. Bunu yapmak için, ShadowExplorer uygulamasını indirin ve kurun. Çalıştırdıktan sonra sürücü adını ve dosya versiyonlarının oluşturulma tarihlerini seçin. İlgilendiğiniz dosya veya klasöre sağ tuşla tıklayın ve Dışa Aktar seçeneğini seçin. Artından tek yapmanız gereken verinin nereye geri alınacağını seçmek.
    ShadowExplorer

Executioner virüsünün tamamen silindiğini onaylayın

Tekrar belirtmek gerekirse, zararlı yazılımı silme işlemi tek başına kişisel dosyalarınızın şifrelerini çözmek için yeterli değildir. Yukarıda belirtilen veri kurtarma metotları işe yarayabilir veya yaramayabilir, fakat fidye yazılımı bilgisayarınızda bulunmamalıdır. Genel olarak, bu virüs diğer zararlı yazılımlarla beraber geldiği için Windows Kayıt Defteri ve diğer konumlarda virüsün ve ilgili tehditlerin zararlı kalıntılarından tamamen kurtulduğunuzdan emin olmak adına sisteminizi otomatik güvenlik sistemi ile sık sık taratmak akıllıca bir davranış olacaktır.

Executioner (Cellat) Tarayıcısı ve Temizleyicisini İndir