Soft2Secure

Cleanserp virüsünü nasıl kaldırılır

Cleanserp virüsünü nasıl kaldırılır

İdeal olarak, web tercihlerine kullanıcının kendisi karar vermelidir. Günümüz tarayıcılarının kişiselleştirme konusunda gösterdiği esneklik, daha iyi bir online deneyim sunmanın ana unsurlarından birdir. Bununla beraber, bütün bu iyi özellikler üçüncü taraf bir uygulamanın ayarların kontrolünü alması durumunda tamamen ortadan kalkmaktadır. Potansiyel olarak istenmeyen program (PUP) olarak bilinen Cleanserp de, kullanıcılar için işte bu soruna sebep olmaktadır.

Cleanserp virüsü nedir?

Tüm itirazlara rağmen, Cleanserp internette dolaşan aldatıcı uygulamalardan biridir. Düzgün tasarımı, web arama özelliği göze hoş gelse de, yükleme modu ve uygulamanın davranış biçimi kendini ele vermektedir. Bu PUP mağduru kullanıcılar, kendi online ayarlarını uygulayamamakta ve kendi izinleri olmaksızın Cleanserp.net adresinin ana sayfa, varsayılan arama motoru ve yeni sekme sayfası olarak kendini atamasına maruz kalmaktadırlar. Bu dolandırıcı uygulama, kendini tarayıcı olarak gösterdiği için popüler internet navigasyon yazılımları kendilerini koruyamamaktadırlar. Üstelik, bu istenmeyen site sürekli olarak yeni pencereler açmakta, web aramalarında URL kutusunu işgal etmekte veya yeni sekme açılmasını sağlamaktadır.

Cleanserp.net

Normal yazılımların aksine, Cleanserp işlemlerini gizli olarak yürütmektedir. Güvenilmeyen web sitelerinden, program paketlerinin indirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu tür program paketleri bağımsız geliştiriciler için oldukça önemli bir gelir kapısı olsa da, günümüzde sıklıkla kötü amaçlı kişilerin istismarına uğramaktadır. Kısacası, kullanıcı bilgisayar oyunu, tarayıcı eklentisi, medya oynatıcı, medya çevirici veya film indirici gibi ücretsiz bir programı indirmek ve kurmak ister. Fakat bu durumda, bu uygulamaların içerisinde varsayılan veya önerilen yükleme yönteminde diğer uygulamalar da yer almaktadır. Kullanıcı ancak özel yükleme seçeneğinde istenmeyen girdileri eleme şansına sahip olmaktadır. Çok az kişi bu seçeneği seçtiği için Cleanserp gibi virüsler büyük kar elde etmektedir.

Bilgisayara giriş yaptığında, zararlı kod girdisi tüm tarayıcılara yeni bir eklenti ekler. Bu işlem sırasında kullanıcının izni talep edilmez, dolayısıyla mağdur kişi bu işlemlerden haberdar değildir. Fakat esas mesele sadece bu işlemlerle sınırlı değildir. Cleanserp ilaveten politika ayarlarını değiştirir ve böylece silme işlemini çok daha zor bir hale getirir. Ayrıca, kullanıcı sorun çıkaran eklentileri silse dahi, sorun ne yazık ki halledilemez. Bu zararlı yazılım daha fazla reklam yazılımını öne çıkarır ve arka planda hassas tarayıcı verilerini toplar, bu da ciddi bir gizlilik riski oluşturur. Böylece, söz konusu hizmet “Gizliliğinize saygı duyan bir arama motoru” sloganı ile çelişki yaşar. Cleanserp virüsü bilinen manuel yöntemlerle silinemeyeceğinden, başarılı bir silme işlemi için özel olarak hazırlanmış temizlik prosedürü uygulanmalıdır.

Cleanserp virüsü otomatik kaldırılması

Cleanserp.net virüsünün imhası, güvenilir bir güvenlik yazılımıyla etkin bir biçimde gerçekleştirilebilir. Otomatik temizleme tekniğine bağlı kalmak, bulaşmış tüm bileşenlerin sisteminizden tamamen silindiğini garanti altına alır.

1. Tavsiye edilen güvenlik hizmetlerini indirin ve Start Computer Scan seçeneğini seçerek bilgisayarınızı zararlı objelere karşı tarayın.

Cleanserp.net kaldırıcıyı indir

2. Bu tarama, tepit edilen öğelerin bir listesi ile önünüze gelecektir. Sisteminizden virüsü ve bağlantılı nesneleri bilgisayarınızdan kaldırmak için Fix Threats seçeneğine tıklayın. Temizliğin bu fazını tamamlamak büyük bir ihtimalle vebanın kökünü tamamen kazıma ile sonuçlanacaktır. Şimdi ise daha büyük bir meydan okuma ile karşı karşıyasınız – verilerinizi geri getirmeyi deneyin.

Cleanserp reklam yazılımı programını Denetim Masası’nı kullanarak kaldırın

 • Denetim Masası’nı açın. Windows XP / Windows 8’de Program Ekle Kaldır’a gidin. Eğer işletim sisteminiz Windows Vista / Windows 7 / Windows 10 ise, Program Kaldır’ı seçin
 • Listeyi inceleyin ve Cleanserp veya şüpheli görünen diğer programların yerlerini tespit edin. Davetsiz misafirin tespit edilmesi durumda kaldırılması için Değiştir/Kaldır seçeneğine tıklayınd

Etkilenmiş tarayıcının sıfırlanmasıyla Cleanserp.net hijacker kaldırılması

Lütfen bu yöntemin etkili olduğu kadar, tarayıcınızı varsayılan ayarlara sıfırlama prosedürünün kişisel şifreler, yer işaretleri, tarama geçmişi, çerezler vb. gibi kişiselleştirilmiş ayarların kaybına yol açacağını da göz önünde bulundurun. Sonuçlarından emin değilseniz, yöntemin bariz etkinliğine rağmen, bu makalenin daha önceki bölümlerden birinde açıklanmış olan otomatik temizleme yöntemini takip etmeniz tavsiye edilmektedir.

Mozilla Firefox Sıfırlama

 • Yardım menüsüne tıklayın ve listeden Sorun Giderme Bilgileri’ni seçin veya URL alanına about:support yazın
 • Sorun Giderme Bilgileri ekranında, Firefox tarayıcınızı hizlandırın seçeneğine tıklayın ve diğer diyalogda prosedürü onaylayın

Internet Explorer Sıfırlama

 • IE’da, Araçlara gidin ve listeden Internet Seçenekleri seçin
 • Gelişmiş sekmesine basın ve Sıfırla seçeneğine tıklayın
 • IE Internet Explorer Ayarları Sıfırlama kutusunu görüntüleyecektir ve burada Kişisel ayarları sil kutusuna tik koyarak aşağıdaki Sıfırla butonuna tıklamalısınız

Google Chrome Sıfırlama

 • Chrome menü ikonuna tıklayın ve Ayarlar seçin
 • Gelişmiş ayarları göster seçeneğini bulun ve tıklayın
 • Şimdi aşağıda bulunan Ayarları sıfırlayın butonuna tıklamanız gerekmektedir
 • Chrome, ilerlemeniz halinde kaybolacak veri tiplerini listeleyen bir onay diyalog kutusu görüntüleyecektir. Mesajı dikkatlice okuyun ve eminseniz Sıfırla butonuna tıklayın

Cleanserp virüsünün tamamen silinip silinmediğini doğrulayın

Kesinlik aşkına, bu reklam yazılımına ait Windows Registery ve diğer işletim sistemi konumlarında hiçbir zararlı kalıntının kalmadığından emin olmak için, otomatik güvenlik yazlımı ile tekrar tekrar taramalar gerçekleştirmeni tavsiye edilmektedir.

Cleanserp virüs Tarayıcısı ve Temizleyicisini İndir