Soft2Secure

ChromeSearch.win virüsünü nasıl kaldırılır

ChromeSearch.win virüsünü nasıl kaldırılır

Her zaman olduğu gibi, tarayıcıyı ele geçirme tekniği siber suçluların en çok tercih ettiği yöntemdir. Bu tamamen yasadışı olmak yerine, yarı yarıya yasadışı olan yöntemi kullanmalarındaki en büyük avantaj, çok fazla kaynağa ihtiyaç duymamalarıdır. Yapmaları gereken tek şey Chromesearch.win veya onu bir klonu olan Chromesearch.today gibi tarayıcı yardımcılarının yüklenmesini sağlayarak, otomatik sayfa ziyaretlerinden para kazanmaktır.

Chromesearch.win virüsü nedir?

Bu yazı yazıldığı sırada, chromesearch.win hem PUP (Olası İstenmeyen Programlar) hem de URL adresi aracılığıyla geniş çaplı bir reklam yazılımının ziyaret adresi olarak yükselişe geçmektedir. Kök kullanıcı takımı olarak da bilinen rootkit veya casus yazılım içeren kötü amaçlı bu yazılımın göz ardı edilmesi olanaksızdır. Mağdur kişinin web tarayıcısı Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer veya muhtemelen Microsoft Edge olması fark etmeksizin, kullanıcıyı sürekli olarak chromesearch.win üzerinde yer alan web sitesine yönlendirmektedir. Sayfa “Chrome Search” olarak adlandırılmıştır ve kendini “Gizliliğinize saygı duyan arama motoru” olarak tanımlamıştır ki bu tamamıyla yalandır.

Chromesearch.win

Zararlı yazılımın etkilerinden biri de bulaştığı tarayıcıyı inanılmaz bir seviyede yavaşlatmasıdır. Chromesearch.win PUP yazılımı çok yüksek miktarda işlem kaynağı ve trafik kullanmaktadır, sayfa yükleme hızını aşırı şekilde düşürmekte ve web tarayıcısının sorunlu ve cevap veremez bir hale getirmektedir. Sistem üzerindeki izleri ile yazılım muhtemelen genel bilgisayar kullanım deneyiminizi de kötü yönde etkileyebilmektedir. Bunun gözle görülür etkileri olacaktır. Diğer yandan, bu kötü amaçlı kişiler ilave olarak kullanıcının kişisel bilgilerini de toplamaktadır. Birkaç cümle öncesine gitmek gerekirse – hayır, bu sahtekar arama motoru gizliliğinize saygı duymamaktadır. Risk altında olan verilerin içerisinde farklı kişisel online hesaplar için kimlik doğrulama detaylarının yanı sıra, tarayıcı geçmişi, kaydedilen favoriler de yer almaktadır.

Ana kodun nasıl bulaştırıldığı ve chromesearch.win bulaşması sonrasında sistem içerisinde neler yaşandığını anlamak için ayrıca bir yazı hazırlanması gereklidir. Bu tarayıcıyı ele geçiren virüs, yasal görünen uygulamaların eşliğinde bulaşmaktadır. Bu dağıtım mekanizması, kötücül olanları da içeren belli programların ve normal ücretsiz yazılımların eşliğinde sinsi bir promosyonla yayılmasını içermektedir. Kullanıcı kurulum sihirbazı sırasında hizmet şartlarını kabul ettiğinde, otomatik olarak farkında olmaksızın bu ekstra programların yüklenmesini de kabul etmiş olmaktadır.

Sistem içerisine girdiğinde, kötücül yazılımlar tüm desteklenen tarayıcılara eklenti veya yardımcı obje eklerler. Bu girdi ile ana sayfayı, yeni sekme sayfasını ve varsayılan arama motorunu değiştirir ve tüm bu ayarları chromesearch.win olacak şekilde ayarlar. Bu yapılan işlemlerin hepsinin amacı, “Chrome Search” sayfasına trafik sağlamak amaçlıdır. Ne yazık ki, genel manuel sorun bulma yöntemleri chromesearch.win virüsünün silinmesi senaryosunda yetersiz kalmaktadır. Daha derine inmek gerekirse, daha kapsamlı bir onarımın sağlanması gerekmektedir. Aşağıdaki bölümlerde, bu PUP yazılımın nasıl alt edilebileceğini ve web tarayıcınızı nasıl normal haline döndürebileceğinizi görebilirsiniz.

Chromesearch.win virüsü otomatik kaldırılması

Chromesearch.win virüsünün imhası, güvenilir bir güvenlik yazılımıyla etkin bir biçimde gerçekleştirilebilir. Otomatik temizleme tekniğine bağlı kalmak, bulaşmış tüm bileşenlerin sisteminizden tamamen silindiğini garanti altına alır.

1. Tavsiye edilen güvenlik hizmetlerini indirin ve Start Computer Scan seçeneğini seçerek bilgisayarınızı zararlı objelere karşı tarayın.

Chromesearch.win kaldırıcıyı indir

2. Bu tarama, tepit edilen öğelerin bir listesi ile önünüze gelecektir. Sisteminizden virüsü ve bağlantılı nesneleri bilgisayarınızdan kaldırmak için Fix Threats seçeneğine tıklayın. Temizliğin bu fazını tamamlamak büyük bir ihtimalle vebanın kökünü tamamen kazıma ile sonuçlanacaktır. Şimdi ise daha büyük bir meydan okuma ile karşı karşıyasınız – verilerinizi geri getirmeyi deneyin.

Chromesearch.win virüsü Denetim Masası’nı kullanarak kaldırın

 • Denetim Masası’nı açın. Windows XP / Windows 8’de Program Ekle Kaldır’a gidin. Eğer işletim sisteminiz Windows Vista / Windows 7 / Windows 10 ise, Program Kaldır’ı seçin
 • Listeyi inceleyin ve Chrome Search veya şüpheli görünen diğer programların yerlerini tespit edin. Davetsiz misafirin tespit edilmesi durumda kaldırılması için Değiştir/Kaldır seçeneğine tıklayınd

Etkilenmiş tarayıcının sıfırlanmasıyla сhromesearch.win hijacker kaldırılması

Lütfen bu yöntemin etkili olduğu kadar, tarayıcınızı varsayılan ayarlara sıfırlama prosedürünün kişisel şifreler, yer işaretleri, tarama geçmişi, çerezler vb. gibi kişiselleştirilmiş ayarların kaybına yol açacağını da göz önünde bulundurun. Sonuçlarından emin değilseniz, yöntemin bariz etkinliğine rağmen, bu makalenin daha önceki bölümlerden birinde açıklanmış olan otomatik temizleme yöntemini takip etmeniz tavsiye edilmektedir.

Mozilla Firefox Sıfırlama

 • Yardım menüsüne tıklayın ve listeden Sorun Giderme Bilgileri’ni seçin veya URL alanına about:support yazın
 • Sorun Giderme Bilgileri ekranında, Firefox tarayıcınızı hizlandırın seçeneğine tıklayın ve diğer diyalogda prosedürü onaylayın

Internet Explorer Sıfırlama

 • IE’da, Araçlara gidin ve listeden Internet Seçenekleri seçin
 • Gelişmiş sekmesine basın ve Sıfırla seçeneğine tıklayın
 • IE Internet Explorer Ayarları Sıfırlama kutusunu görüntüleyecektir ve burada Kişisel ayarları sil kutusuna tik koyarak aşağıdaki Sıfırla butonuna tıklamalısınız

Google Chrome Sıfırlama

 • Chrome menü ikonuna tıklayın ve Ayarlar seçin
 • Gelişmiş ayarları göster seçeneğini bulun ve tıklayın
 • Şimdi aşağıda bulunan Ayarları sıfırlayın butonuna tıklamanız gerekmektedir
 • Chrome, ilerlemeniz halinde kaybolacak veri tiplerini listeleyen bir onay diyalog kutusu görüntüleyecektir. Mesajı dikkatlice okuyun ve eminseniz Sıfırla butonuna tıklayın

Chromesearch.win virüsünün tamamen silinip silinmediğini doğrulayın

Kesinlik aşkına, bu reklam yazılımına ait Windows Registery ve diğer işletim sistemi konumlarında hiçbir zararlı kalıntının kalmadığından emin olmak için, otomatik güvenlik yazlımı ile tekrar tekrar taramalar gerçekleştirmeni tavsiye edilmektedir.

Chromesearch.win virüs Tarayıcısı ve Temizleyicisini İndir