Soft2Secure

Chromesearch.today (Chrome Search) virüsü nasıl kaldırılır

Chromesearch.today (Chrome Search) virüsü nasıl kaldırılır

İnternette keyifli bir deneyim yaşamak söz konusu olduğunda, bu görevi başarıyla üstlenen birçok hizmet grubu bulunmaktadır. Güvenilir arama motorları bunun harika bir örneğidir. Fakat, aynı zamanda kullanıcıları etik dışı amaçları için kullanan kişiler de bulunmaktadır. Örneğin, chromesearch.today adresinde yer alan “Chrome Search” portalı, ilk bakışta web arama motoru olarak görünse de, aslında birçok olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır. Kötücül amaçlarından biri henüz daha yükleme aşamasında ortaya çıkmaktadır. Sıradan uygulamaların aksine, ilgili PUP (Olası İstenmeyen Programlar) yazılımı, bilgisayarlara gruplama aracılığıyla sızmaktadır. Bu da, zararlı yazılımların çeşitli ücretsiz uygulamaların yükleme yöntemiyle kurulum sırasında bilgisayarınıza bulaşması anlamına gelmektedir. Yüklemeyi yapan kişiler ücretsiz bir medya oynatıcı veya video indirici yüklediklerini sanırlar, fakat gerçekte olan ise uygulamanın beraberinde kötücül yazılımları da yüklediğidir.

Chromesearch.today

Sunucuya bulaşma işlemi gerçekleştiğinde, zararlı yazılım normal uygulamaların yapmayacağı şeyleri yapmaya başlar. Öncelikle kullanıcıların izni olmaksızın, Safari de dahil olmak üzere web tarayıcılarına yardımcı objeler ekler. Saldırının bu aşamasında popup diyaloglar veya yetki izni talebi gerçekleştirilmez. Sonrasında, yazılım kullanıcının sorun çıkaran dosyaları manuel olarak silmesine önlem almak için işlemlerini sürdürmesini sağlayacak görevleri sisteme önceden programlamaya başlar. Kötücül yazılımlar, bilgisayar açılışında çalıştırılacak programlar listesine kendisini ekleyerek, her yeniden başlatmada kendisini tekrardan çalıştırır.

Bu modifikasyonlar ortalama bir kullanıcı için fark edilmesi oldukça zor işlemlerdir. O halde fark edilen kısım neresidir? Sistemde çalışan web tarayıcı esas darbeyi alır. Özel ayarları sayesinde, ana sayfa, varsayılan arama motoru ve yeni sekme sayfası https://chromesearch.today/search?q=%s URL adresi ile değiştirilir. Sonuç olarak, bu istenmeyen web sitesi kullanıcının isteği dışında zorla açılmış olur. İlave olarak, mağdur kişinin gizliliği de darbe alır. Chromesearch.today virüsü kullanıcının internet aktivitelerini takip eder. Çalınan veriler arasında ziyaret edilen web sayfaları, favorilere eklenen siteler ve yapılan aramalar yer almaktadır. Daha sonra kişi gizliliğini ortadan kaldırabilecek bu toplanan veriler, siber suçluların Komut ve Kontrol sunucusuna gizlice iletilmektedir.

Sonu olarak, yapılan saldırılar sonucunda kurbanın tüm kişisel verileri çalınır. Bu saldırı senaryosunun önüne geçebilmek adına mağdur kişiler çok hızlı bir şekilde chromesearch.today gibi zararlı yazılımlara karşı özel olarak hazırlanmış kötücül yazılım silme prosedürlerini uygulamaya koymalıdır.

Chrome Search virüsü otomatik kaldırılması

Chromesearch.today virüsünün imhası, güvenilir bir güvenlik yazılımıyla etkin bir biçimde gerçekleştirilebilir. Otomatik temizleme tekniğine bağlı kalmak, bulaşmış tüm bileşenlerin sisteminizden tamamen silindiğini garanti altına alır.

1. Tavsiye edilen güvenlik hizmetlerini indirin ve Start Computer Scan seçeneğini seçerek bilgisayarınızı zararlı objelere karşı tarayın.

Chromesearch.today kaldırıcıyı indir

2. Bu tarama, tepit edilen öğelerin bir listesi ile önünüze gelecektir. Sisteminizden virüsü ve bağlantılı nesneleri bilgisayarınızdan kaldırmak için Fix Threats seçeneğine tıklayın. Temizliğin bu fazını tamamlamak büyük bir ihtimalle vebanın kökünü tamamen kazıma ile sonuçlanacaktır. Şimdi ise daha büyük bir meydan okuma ile karşı karşıyasınız – verilerinizi geri getirmeyi deneyin.

Chrome Search reklam yazılımı programını Denetim Masası’nı kullanarak kaldırın

 • Denetim Masası’nı açın. Windows XP / Windows 8’de Program Ekle Kaldır’a gidin. Eğer işletim sisteminiz Windows Vista / Windows 7 / Windows 10 ise, Program Kaldır’ı seçin
 • Listeyi inceleyin ve Chrome Search veya şüpheli görünen diğer programların yerlerini tespit edin. Davetsiz misafirin tespit edilmesi durumda kaldırılması için Değiştir/Kaldır seçeneğine tıklayınd

Etkilenmiş tarayıcının sıfırlanmasıyla chromesearch.today hijacker kaldırılması

Lütfen bu yöntemin etkili olduğu kadar, tarayıcınızı varsayılan ayarlara sıfırlama prosedürünün kişisel şifreler, yer işaretleri, tarama geçmişi, çerezler vb. gibi kişiselleştirilmiş ayarların kaybına yol açacağını da göz önünde bulundurun. Sonuçlarından emin değilseniz, yöntemin bariz etkinliğine rağmen, bu makalenin daha önceki bölümlerden birinde açıklanmış olan otomatik temizleme yöntemini takip etmeniz tavsiye edilmektedir.

Mozilla Firefox Sıfırlama

 • Yardım menüsüne tıklayın ve listeden Sorun Giderme Bilgileri’ni seçin veya URL alanına about:support yazın
 • Sorun Giderme Bilgileri ekranında, Firefox tarayıcınızı hizlandırın seçeneğine tıklayın ve diğer diyalogda prosedürü onaylayın

Internet Explorer Sıfırlama

 • IE’da, Araçlara gidin ve listeden Internet Seçenekleri seçin
 • Gelişmiş sekmesine basın ve Sıfırla seçeneğine tıklayın
 • IE Internet Explorer Ayarları Sıfırlama kutusunu görüntüleyecektir ve burada Kişisel ayarları sil kutusuna tik koyarak aşağıdaki Sıfırla butonuna tıklamalısınız

Google Chrome Sıfırlama

 • Chrome menü ikonuna tıklayın ve Ayarlar seçin
 • Gelişmiş ayarları göster seçeneğini bulun ve tıklayın
 • Şimdi aşağıda bulunan Ayarları sıfırlayın butonuna tıklamanız gerekmektedir
 • Chrome, ilerlemeniz halinde kaybolacak veri tiplerini listeleyen bir onay diyalog kutusu görüntüleyecektir. Mesajı dikkatlice okuyun ve eminseniz Sıfırla butonuna tıklayın

Chrome Search virüsünün tamamen silinip silinmediğini doğrulayın

Kesinlik aşkına, bu reklam yazılımına ait Windows Registery ve diğer işletim sistemi konumlarında hiçbir zararlı kalıntının kalmadığından emin olmak için, otomatik güvenlik yazlımı ile tekrar tekrar taramalar gerçekleştirmeni tavsiye edilmektedir.

Chrome Search virüs Tarayıcısı ve Temizleyicisini İndir