Soft2Secure

ApolloLocker temizleme ve dosyaları şifre çözümü

ApolloLocker temizleme ve dosyaları şifre çözümü

ApolloLocker Fidye Yazılımı, dosyaları şifreleyen fidye yazılımlarından biri olan bir virüstür. Var olan dosyaları .locked eklentisi ile şifrelemesiyle dikkatleri çekmektedir. İlave olarak, bulaştığı bilgisayarlara DOSYALARI-KURTAR %num%.txt ve DOSYALARI-KURTAR %num%.url şeklinde Türkçe talimatlar içeren bilgiler yerleştirdiği gözlemlenmektedir. Bu sebeple, ApolloLocker fidye yazılım virüsünün Türkiye ve çevre ülkeleri hedeflediği ön görülmektedir. Diğer fidye virüslerinin aksine, fidyenin ödenmesi gereken zaman aralığı belirtilmemiştir ve mağdur kişinin 500$ ücreti birkaç hafta içerisinde ödemesi talep edilmektedir. Bu yüzden, belirli bir son ödeme tarihi yoktur ve kullanıcılara fidye ödemesi için geniş bir zaman tanınmaktadır. Bu her ne kadar anlayışlı bir davranış gibi gözükse de, hackerların merhametsiz olduğu göz ardı edilmemelidir.

DOSYALARI-KURTAR %num%.txt

ApolloLocker kripto kötücül yazılım ailesine üye olduğu için kullanıcılar banka hesaplarına giriş yaptığında bilgileri çalınma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ayrıca oldukça kapsamlı bir ödeme sistemine sahiptir, şöyle ki, bulaştığı bilgisayarlara fidye ödemesi için API (Uygulama Programlama Arayüzü) yüklediği bilinmektedir. Windows bilgisayarların kayıt defterini hedef aldığı ve varsayılan ayarlarda yer alan dosyalar oluşturduğu bilinmektedir.

DOSYALARI-KURTAR %num%.url

Şimdilik, ApolloLocker fidye yazılımının saldırılarını zararlı içerik içeren dosyalar aracılığıyla gerçekleştirmesi beklenmektedir. Ayrıca zararlı eklentiler içeren dosyaları eposta aracılığıyla göndererek, kullanıcıları bu dosyaları sistemlerine indirmeye ikna etmek için çalıştığı bilinmektedir. Daha meşru bir görünüm almak için bu epostalar genellikle gizli içeriklidir ve Posta Hizmetleri, Ulusal Mahkemeler ve Bankalardan gönderilmiş gibi görünmektedir.

Bu şekilde kullanıcının kendilerine inanması için her şeyi yapmaktadırlar ve bu sözde önemli dosyaları bilgisayarlarına indirmelerini sağlamaya çalışmaktadırlar. Nihayetinde, bilgisayarlarına bu virüs bulaştığında kullanıcılar yaptıkları hatayı anlamakta ve ApolloLocker Fidye Yazılımının mağduru olmaktadırlar.

Otomatik ApolloLocker temizleme

ApolloLocker fidye yazılımının imhası güvenilir güvenlik yazılımları ile etkin bir şekilde başarılabilir. Otomatik temizleme tekniklerine bağlı kalmak virüsün tüm elementlerinin sisteminizden iyice temizlenmesini garanti altına alır.

1. Tavsiye edilen güvenlik hizmetlerini indirin ve Start Computer Scan seçeneğini seçerek bilgisayarınızı zararlı objelere karşı tarayın.

ApolloLocker temizleyiciyi indir

2. Bu tarama, tespit edilen öğelerin bir listesi ile önünüze gelecektir. Sisteminizden virüsü ve bağlantılı nesneleri bilgisayarınızdan kaldırmak için Fix Threats seçeneğine tıklayın. Temizliğin bu fazını tamamlamak büyük bir ihtimalle CriptoLocker’ın kökünü tamamen kazıma ile sonuçlanacaktır. Şimdi ise daha büyük bir meydan okuma ile karşı karşıyasınız – verilerinizi geri getirmeyi deneyin.

ApolloLocker tarafından şifrelenen dosyaları geri getirme yöntemleri

Geçici Çözüm 1: Dosya kurtarma yazılımı kullanın

Şunu bilmekte fayda var, ApolloLocker, dosyalarınızın kopyalarını oluşturur ve bunları şifreler. Bu esnada orijinal dosyalar silinir. Piyasada silinen dosyaları geri alabilecek uygulamalar bulunmaktadır. Bu amaçla Data Recovery Pro gibi araçlar kullanabilirsiniz. Fidye yazılımının en son sürümünde güvenli siliş ve birkaç sefer üzerine yazma uygulaması üzerinde düşünülmektedir fakat yine de bu denemeye değer bir yöntemdir.

ParetoLogic Data Recovery’i İndir

Data Recovery Pro

Geçici Çözüm 2: Yedeklemeleri kullanın

İlk ve en önemli olarak bu, dosyalarınızı kurtarmanın en harika yolu. Fakat bu yalnızca, cihazınızdaki bilgileri yedekliyorsanız uygulayabileceğiniz bir yöntem. Durum bu ise ileri görüşünüzden fayda sağlamaktan çekinmeyin.

Geçici Çözüm 3: Gölge Kopya Servisi Kullanın

Eğer bilmiyorsanız diye, bilgisayarda Sistem Kurtarma etkinleştirilmiş olduğu sürece işletim sistemi bu Gölge Kopyaları her dosya için oluşturur. Belirli aralıklarla kurtarma noktaları oluşturulduğundan, dosyaların o andaki bellek kopyaları da oluşturulmuş olur. Unutmayın ki bu yöntem dosyalarınızın en son sürümünün kurtarılmasını garanti altına almamaktadır. Fakat yine de denemeye değerdir. Bu iş akışı iki şekilde yapılabilir: manuel ve otomatik çözümlerin kullanımı ile. İlk olarak manuel sürece bir göz atalım.

  • Önceki Sürümleri Kullan özelliği

    Windows İşletim Sistemi dosyaların bir önceki sürümüne alınması için yerleşik bir seçenek sunar. Bir dosya veya klasöre sağ tuşla tıklayın ve Özellikler’i seçerek Önceki Sürümler sekmesine tıklayın. Sürüm alanında dosyanın/klasörün ilgili zaman ve tarih göstergelerine göre yedeklenmiş kopyalarının bir listesini bulacaksınız. En son girdiyi seçin ve eğer objeyi geri yükleyebileceğiniz konumu seçmek istiyorsanız Kopyala butonuna tıklayın. Eğer Geri Yükle butonuna tıklarsanız obje orijinal konumuna geri yüklenecektir.
    Önceki Sürümler

  • ShadowExplorer aracını kullanın

    Bu iş akışı, dosya ve klasörlerin önceki sürümlerini elle geri getirmek yerine otomatik bir yöntemle geri getirmeye imkan tanır. Bunu yapmak için, ShadowExplorer uygulamasını indirin ve kurun. Çalıştırdıktan sonra sürücü adını ve dosya versiyonlarının oluşturulma tarihlerini seçin. İlgilendiğiniz dosya veya klasöre sağ tuşla tıklayın ve Dışa Aktar seçeneğini seçin. Artından tek yapmanız gereken verinin nereye geri alınacağını seçmek.
    ShadowExplorer

ApolloLocker fidye yazılımı virüsünün tamamen kaldırıldığını doğrulayın

Tekrar ediyoruz, yalnızca ApolloLocker’ın kaldırılması, kişisel dosyalarınız üzerindeki şifrenin çözülmesine yol açmaz. Yukarıda bahsedilen veri geri yükleme yöntemleri ise probleminizi çözebilir veya çözemeyebilir fakat fidye yazılımı kesinlikle bilgisayarınıza ait bir dosya değildir. Aklıma gelmişken, bu virüs genelde diğer kötü amaçlı yazılımlarla birlikte geldiğinden, sistemi tekrar tekrar otomatik güvenlik yazılımlarıyla taramak ve bu virüse ait hiçbir kalıntı veya Windows Registry içerisinde veya herhangi başka bir konumda bağlantılı tehdit kalmadığından emin olmak bu sebeple önemlidir.

ApolloLocker virüs Tarayıcısı ve Temizleyicisini İndir